Jazda po diaľnici je pre mnohých vodičov každodennou rutinou, no aj napriek tomu sa stále často stretávame so situáciami, ktoré dokazujú, že zvládnuť ju naozaj dobre nie je vždy samozrejmosťou. Či už patríte medzi skúsených vodičov alebo tých, ktorí sa na diaľnici cítia trochu neistí, zopár praktických rád nikdy nezaškodí.
Predtým, ako vyrazíte na diaľnicu, nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku. Dá sa to vybaviť rýchlo a to online na webe alebo osobne na čerpacej stanici Pri kúpe si skontrolujte, či ste zadali správne údaje o vozidle, najmä evidenčné číslo, inak vás môžu nemilo prekvapiť pokuty. Pokiaľ ide o známku, kúpiť si môžete jednodňovú, 10 dňovú, 30 dňovú a 365 dňovú. Ak jazdíte často, oplatí sa tá posledná, na kratšie výlety stačí tá najlacnejšia. Bez známky sa na diaľnicu radšej ani nepúšťajte.
Na diaľnici je to s rýchlosťou jasné, maximum je 130 km/h, minimum naopak 80 km/h. Ak však diaľnica prechádza obcou, minimálna rýchlosť klesá na 65 km/h. Dodržiavanie týchto limitov je kľúčové pre bezpečnosť a plynulosť premávky. Ak by vás polícia chytila pri prekročení maximálnej rýchlosti, pokuty môžu byť mastné a to na mieste, alebo aj vtedy, ak vám príde poštou. Pokutu môžete dostať nielen za rýchlosť, ale aj nezapnuté bezpečnostné pásy, ktoré vám navyše môžu zachrániť život.
Základné pravidlo hovorí, že jazdiť sa má v tom najviac pravom pruhu, ktorý je voľný. Stredný ani ľavý pruh nie sú určené na trvalý pobyt. Ľavý slúži výhradne na obiehanie a ak sú tri pruhy, platí to isté pre stredný. A k nemáte dôvod byť inde, jednoducho sa držte vpravo. Výnimkou môže byť situácia, keď je premávka hustá a jazdí sa súbežne. Jazda v zlom pruhu zdržuje ostatných a môžete za ňu dostať aj pokutu. Sledujte zrkadlá, radšej sa vždy zaraďte doprava a nechajte rýchlejších ísť.
Bezpečný odstup od vozidla pred vami je základ, ktorý vám môže zachrániť veľa nervov a potenciálne aj auto. Ideálny odstup by mal byť aspoň dve sekundy, čo pri rýchlosti 130 km/h znamená zhruba 70 metrov. Ak je mokrá či šmykľavá cesta, radšej si nechajte ešte viac priestoru. Ak používate tempomat, nezabudnite správne nastaviť odstupový asistent, ak ho vaše auto má. Príliš malý odstup je veľmi riskantný a ak by sa niečo stalo, budete považovaní za vinníka nehody.
Ľavý pruh na diaľnici nie je na jazdenie na pohodu. Slúži iba na predbiehanie, a ak ste v ňom dlhšie, než je potrebné, zbytočne zdržujete ostatných. Ak dokončíte predbiehanie, hneď sa vráťte do pravého pruhu. Ak vidíte, že za vami niekto ide rýchlejšie či na vás bliká, bez váhania ho pustite. Pamätajte, že jazda v ľavom pruhu, ak práve neobiehate, môže byť aj nebezpečná, pretože iní vodiči môžu byť zmätení alebo sa pokúsiť predbiehať vás na miestach, kde to nie je bezpečné.
Ak máte problém s autom alebo sa stane nejaká nepredvídaná situácia, nikdy nezastavujte len tak kdekoľvek na diaľnici. Ak je auto ešte schopné jazdy, radšej zíďte na najbližšiu odstavnú plochu, pumpu či odpočívadlo. Ak auto nie je schopné jazdy, snažte sa aspoň dostať na krajnicu či do odstavného pruhu. Zastavovať priamo na diaľnici je nebezpečné, pamätajte, že na diaľnici sa autá pohybujú veľmi rýchlo, skracuje sa reakčný čas a predlžuje brzdná dráha. Následky môžu byť fatálne.
Ak sa stane nehoda, najprv sa uistite, že ste v bezpečí. Ihneď opustite auto a presuňte sa na bezpečné miesto, ideálne za zvodidlá alebo do odstavného pruhu. Určite si oblečte reflexnú vestu, aby vás bolo vidieť, na cestu položte výstražný trojuholník a to minimálne 100 metrov pred nehodou. Nezabudnite zavolať na číslo 112, aby sa pomoc dostala čo najskôr. V prípade potreby informujte aj správcu diaľnice, no určite nikdy neostávajte na ceste, riskovali by ste ďalšiu nehodu na ceste!
Na diaľnici je pozornosť kľúčová, keďže sa jazdí vysokou rýchlosťou, kde aj malá chyba môže mať vážne následky. Preto zabudnite na telefonovanie, kontrolovanie mobilu, konzumáciu jedla či pitie počas jazdy. Každý moment je dôležitý, preto sa sústreďte na cestu a premávku okolo vás. Rýchlosť znamená, že máte kratší čas na reakciu, takže je nevyhnutné sledovať si nielen vozidlá pred vami, ale aj to, čo sa deje naokolo. Najlepšie je, ak zvolíte opatrnú a defenzívnu jazdu.
Keď sa na diaľnici zhorší počasie, či už je to vietor, dážď, sneh alebo len nízka teplota, vždy jazdite opatrnejšie. V týchto podmienkach sa snažte vyhnúť prudkým manévrom, zrýchľovaniu a brzdeniu, pretože vozidlo môže stratiť priľnavosť. Ak máte v zime zimné pneumatiky, uistite sa, že sú v dobrom stave, najmä ich dezén. Pri kolónach na diaľnici, hlavne v zime, dbajte na to, aby vám počas státia auto nezhltlo všetko palivo na kúrenie. Dôležité je mať vždy rezervu.
Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, nezabudnite si robiť prestávky. Jazdiť unavený je riskantné, pretože pozornosť klesá a reakčný čas sa predlžuje, čo môže skončiť katastrofou. Ak sa cítite unavení, zastavte na odpočívadle, vypnite motor a trochu si oddýchnite. Nezabudnite kontrolovať aj stav paliva, pred dlhou cestou si vždy naplánujte, kde môžete natankovať, aby ste nezostali bez paliva na diaľnici. Samozrejmosťou musí byť základná výbava, vrátane rezervy, v zime aj zimná výbava.
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.02.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.02.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 05.02.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 04.02.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.02.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.02.2025